Predavanje: Meritev PM10 in PM2.5 delcev s cenovno dostopnimi merilniki

7. Apr ob 10.30
jerman_arso
Univerza v Mariboru Fakulteta za logistiko, Mariborska cesta 7, 3000 Celje

Vabimo vas na predavanje Meritev delcev PM10 in PM2.5 delcev s cenovno dostopnimi merilniki, ki bo potekalo na Fakulteti za logistiko v četrtek, 7. aprila 2016, ob 10. 30 v predavalnici P103a (Laboratorij za tehniko in tehnologijo v logistiki).

Predavanje bo izvedel meteorolog Jure Jerman, zaposlen na Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO).

Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je prisoten v zraku v določenem obdobju. Kot aerosol je v obliki vodne kapljice, v kateri je ujet trden ali tekoč delec. V veliki večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi kot so kovine, organska topila ali ozon. Najpogosteje se izvajajo v zadnjih letih meritve delcev premera 10 (PM10) in 2,5 (PM2,5) µm, ki so zdravju najbolj škodljive (“Trdni delci PM10 in PM2.5” [Okolje.info], b. d.).