Arhiv

Študentski projekti po kreativni poti do praktičnega znanja “Izdelava modela za prikaz delovanja APS sistema na testnih podatkih obravnavanega podjetja”

K zasnovi in izvajanju projekta so družno pristopili podjetje INEA – Informatizacija, energetika, avtomatizacija d.o.o., Gospodarska zbornica Slovenije, Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru in Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Del praktičnega dela se izvaja tudi v podjetju Monting iz Laškega.

V projektu se bo ukvarjalo s prehodom poljubnega podjetja od ročnega/klasičnega planiranja ter terminiranja na uporabo naprednega sistema planiranja (APS) in njegove računalniške podpore. Sodobna organizacija dela v gospodarskih družbah zahteva čim krajše pretočne čase ob čim manjših zalogah, čim večji prilagodljivosti zahtevam kupcev ter učinkovito usklajevanje aktivnosti razpršenih virov. V praksi se za namene planiranja in terminiranja najpogosteje uporabljajo popolnoma ročni načini in sistemi hierarhičnega planiranja proizvodnih virov, ki pa prej omenjenim zahtevam slabo zadoščajo. Delo planerjev je posledično stresno, nadure in napake so pogoste. Kljub temu, da priznavajo prednosti uvedbe naprednega sistema planiranja, se podjetja težko in redko odločajo za uvajanje sodobnih orodij za planiranje in izkoriščanje pozitivnih učinkov njihove uporabe.

Podjetje INEA je podjetje z ekipo svetovalcev in specialistov za orodje Preactor, ki nudi vrhunske storitve in uvedbo enega najbolj celovitih sistemov za podporo terminiranju v proizvodnih podjetjih. S projektom se bo poskušalo ustvariti podlage za lažje odločanje podjetij glede nakupa, implementacije in eksploatacije APS. Kot rezultat bo nastal model za prikaz delovanja APS na testnih podatkih izbranega podjetja Monting, izpopolnil se bo obstoječi model izračuna ROI za tovrstne projekte z dodanimi še neupoštevanimi vidiki, prenovil se bo pristop k projektom seznanjanja podjetij strank s koristmi, ki bi jih pridobili z uvedbo naprednega sistema planiranja. Rezultat bo uporaben za gospodarsko družbo, njeno stranko, študente, fakultete in širše gospodarsko okolje. GZS bo usmerila študente pri izdelavi gradiv za diseminacijo rezultatov podjetjem za namen pospeševanja uvajanja sodobnih orodij in koriščenja pozitivnih učinkov.

Cilji projekta bodo realizirani v obliki:

  • modela za prikaz delovanja APS sistema na testnih podatkih izbranega podjetja,
  • izpopolnjenega obstoječega modela izračuna ROI za projekte uvajanja APS z dodanimi še neupoštevanimi vidiki,
  • prenovljenega pristopa k projektom seznanjanja podjetij strank s koristmi, ki bi jih pridobili z uvedbo naprednega sistema planiranja,
  • gradiva za diseminacijo rezultatov članom GZS.

Delni cilji projekta bodo: spoznavanje Preactor-ja; spoznavanje podjetja Monting; priprava posnetka stanja obstoječega planiranja in terminiranja v podjetju; definiranje prednosti/slabosti uvedbe Preactorja v okolje opazovanega podjetja; izdelava kritične analize; določitev manjkajočih podatkov za uvedbo APS in premostitve za opaženo stanje; določitev priložnosti za izboljšave v organizaciji in izvedbi seznanjanja podjetij strank s koristmi naprednega sistema planiranja. Študentje bodo pridobili nove kompetence, fakultete se bodo povezale, GZS bo pridobila promocijsko gradivo za informiranje članov zbornice.

sestanek INEA 1

Ostale novice