Predmetnik

Opomba

Študent izbere med Gospodarskim modulom, Tehniškim modulom ali Mednarodnim modulom.

Zimski semester

Opis predmeta

Študent se priključi znanstveno raziskovalnemu delu v enem izmed laboratorijev, na fakulteti. Študenti, pod mentorstvom visokošolskih učiteljev, asistentov ali raziskovalcev v laboratoriju, sodelujejo pri izbranem znanstveno raziskovalnem projektu. Odvisno od izbrane tematike in metod dela, spoznajo in se naučijo znanstvenega dela:
• načrtovanja raziskave,
• zbiranja podatkov,
• izvajanja analiz in izračunov,
• znanstvenega pisanja in poročanja.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Kramberger Tomaž

Obveznosti študenta

Pripravljen načrt raziskovalnega dela (opravil, neopravil) (100%)

Opis predmeta

Predmet Stohastični procesi v logistiki se osredotoča na obravnavo procesov, ki se spreminjajo s časom ali krajem v skladu z zakoni verjetnosti. Realen proces je lahko determinističen, če je pri enakih pogojih poskusa izhodna vrednost zmeraj enaka, ter je stohastičen, če se zaradi prisotnosti naključne spremenljivke, ki je opisana s funkcijo gostote verjetnosti, pojavljajo naključne spremembe v vrednostih izhoda. Pri predmetu se najprej predstavijo teoretična izhodišča teorije verjetnosti, značilnosti naključnih spremenljivk in porazdelitev, ter statističnih kazalnikov. Sledi predstavitev markovskega procesa z diskretnimi/zveznimi stanji v diskretnem/zveznem času kot temeljnega stohastičnega procesa. Predstavljeni so Poissonovi procesi in njihove aplikacije enostavnih sistemov množične strežbe. Študenti se pri predmetu soočijo z metodami matematične analize, katerih pomen se kaže v analitičnem proučevanju problema. Na osnovi slednjega so študenti sposobni razumeti problem ter poiskati primeren način reševanja.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Dragan Dejan

Asistent: asist. Vizinger Tea

Obveznosti študenta

Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu. Opravljen seminar (30%), pisni izpit (40%), ustni izpit (30%).

Opis predmeta

1. Logistični stroški in vezava kapitala
2. Storitve za uporabnike
3. Upravljanje povpraševanja
4. Upravljanje zalog
5. Transportno planiranje
6. Distribucijske strukture

Podrobnosti

Izvajalec: doc. dr. Sternad Marjan

Asistent: doc. dr. Sternad Marjan

Obveznosti študenta

Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu. Pisni in ustni izpit (80%), seminarska naloga (20%).

Izbirni modul

Gospodarski modul

Opis predmeta

• Projekti v sodobnem poslovnem okolju,
• Upravljanje in management projektnih procesov v organizaciji,
• Vrste projektov,
• Pomen voditeljstva in teamskega dela za uspešno izvedbo projektov,
• Značilnosti projektnih skupin visoke usposobljenosti,
• Projekti medorganizacijskega sodelovanja in skupnih vlaganj,
• Management poslovnih rizikov in rizikov izvedbe projekta,
• Merjenje rezultatov in koristi projektov,
• Projektni informacijski sistem in uporaba sodobne IT in telekomunikacij,
• Projektna odličnost
• Multiprojektno okolje,
• Management projektnega portfelja,
• Teamsko delo na izbranih primerih projektov iz prakse, kjer se projektno delo poveže z aplikativnimi strokovnimi vsebinami drugih predmetov.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Kovačič Lukman Rebeka

Asistent: izr. prof. dr. Kovačič Lukman Rebeka

Obveznosti študenta

Seminarska naloga (30%), pisni izpit (20%). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu (20%).

Opis predmeta

Trajnostna logistika ter cilji in ukrepi javne politike
Trajnostna potrošnja in proizvodnja
Obnovljivi viri in njihove prednosti
Zmanjševanje emisij z uporabo različnih alternativnih virov energije
Obnovljivi viri v logističnih procesih
Energetsko upravljanje v logistiki
Povečevanje energetske učinkovitosti logističnih procesov
Študije praktičnih primerov

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Knez Matjaž

Asistent: doc. dr. Obrecht Matevž

Obveznosti študenta

Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu. Raziskovalno delo in seminarska naloga (30%), delo, naloge in sodelovanje na vajah (20%), pisni izpit (50%).

Opis predmeta

Elektronsko poslovanje ali e-poslovanje je poslovanje organizacij tako, da so z uporabo informacijskih in telekomunikacijskih tehnologij podprte dejavnosti poslovanja podjetja v smiselnem obsegu – lahko tudi v celoti. Metode e-poslovanja omogočajo učinkovito in  fleksibilno povezavo informacijskih sistemov znotraj in med organizacijami tako, da se pri danem obsegu zmanjšajo stroški poslovanja. Največkrat se stroški bistveno zmanjšajo in pripomorejo k višji kakovosti poslovanja ali kako drugače omogočijo konkurenčne prednosti.

E-poslovanje omogoča  tesnejše sodelovanje deležnikov v oskrbovalni verigi. Spremeni se vloga kupca, ki postane osrednji element oskrbovalne verige, ki mora biti s svojo fleksibilnostjo omogočati prilagajanje vsakemu kupcu in situaciji posebej. Z osredotočanjem na potrebe in pričakovanja kupcev, omogoča kakovostnejšo, hitrejšo in specifičnemu kupcu prilagojeno uporabniško izkušnjo ob nakupu in uporabi izdelka in/ali storitve.

Lastnosti e-poslovanja se s pridom uporabljajo tudi pri delovanju javnega sektorja, policije in vojske.

Predmet je zasnovan tako, da študenti podrobneje spoznajo koncepte, pristope in zahteve v vseh življenjskih ciklih e-poslovanja. Snov je osredotočena na vrednostno verigo, ki je pri e-poslovanju razpotegnjena od preproste podpore e-izdelkom in e-storitvam, e-nabave, e-marketinga, e-dokumentnega poslovanja, e-distribucije, e-plačevanja, do elektronske podpore podpore upravljanja s kupci. Kot srednji ali vrhnji upravljavski sloj, morajo študenti biti sposobni sodelovati in se odločati o vseh elementih te vrednostne verige.

Pri tem morajo poznati znati upoštevati domačo in mednarodno zakonodajo ter razlike med njimi. Poznati morajo okvire za upravljanje informatike, ki omogočajo uporabo e-poslovanja in navsezadnje morajo poznati napredne tehnične pristope za varovanje in zaščito informacij.

 

 

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Jereb Borut

Asistent: izr. prof. dr. Jereb Borut

Obveznosti študenta

Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu (40%). Pisni izpit (40%). Vaje in/ali seminarske naloge (20%).

Tehniški modul

Opis predmeta

Predmet Modeliranje dinamičnih procesov v logistiki je namenjen pridobitvi poglobljenih znanj iz modeliranja, simulacij in metod analize dinamičnih procesov v logistiki. Študenti se spoznajo z osnovami dinamike zveznih in diskretnih sistemov, ki so jih sposobni analitično in numerično modelirati. Prav tako se spoznajo z računalniško podprtimi orodji za modeliranje in simulacijo dinamičnih procesov v logistiki. Študentje nadgradijo pridobljeno znanje s predavanj z avditornimi vajami, kjer s pomočjo analitičnih in numeričnih modelov rešujejo kompleksne dinamične procese problemov stroke v logistiki.

Podrobnosti

Izvajalec: prof. dr. Šraml Matjaž

Asistent: asist. Marolt Jakob

Obveznosti študenta

Opravljene domače naloge in projektna naloga (40%), ustni izpit (teoretično in praktično znanje (60%)). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.

Opis predmeta

Predavanja: Uvodno poglavje – razvoj in pomen skladiščnih sistemov v transportno-skladiščni logistični funkciji. Materialni tok – skladišče kot sistem čakalne vrste (“tekočinski model”). Operacije skladiščenja – sprejem, naročila, komisioniranje, kontrola, pakiranje, odprema. Upravljanje skladiščnih sistemov – sprejem in odprema, zaloge, lastnosti, oskrba trga. Skladiščna in manipulativna oprema – oprema za uskladiščenje, transporterji, sortirna oprema. Vrste viličarjev – glede na principe delovanja, pogone, zmogljivosti, nosilnosti. Transportni vozički – klasični, avtonomni, zložljivi, montažni – namenski vozički, induktivno vodeni itd. Transportno skladiščne enote – palete, zaboji. Oblikovanje in načrtovanje embalaže. Tehnološki postopki pakiranja: vakumsko pakiranje, sterilno pakiranje, pakiranje v modificirani atmosferi, aktivno pakiranje. Varovanje tovora in varno manipuliranje – pri notranjem transportu, pri transport na daljše razdalje, varno upravljanje s transportnimi sredstvi. Skladiščne strategije. Komisioniranje – načini, sredstva, cone. Oblikovanje skladiščnih sistemov – regalni skladiščni sistemi, konstrukcija skladišč, optimiranje oblike.

Seminar: Seminar aplikativno dopolnjujejo vsebino predavanj s praktičnim reševanjem problemov skladiščnih sistemov.

 

Podrobnosti

Izvajalec: prof. dr. Lerher Tone

Asistent: asist. Marolt Jakob

Obveznosti študenta

Opravljene domače in projektna naloga (50%), ustni izpit (teoretično in praktično znanje (50%)). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.

Opis predmeta

V okviru predmeta se študenti poglobljeno seznanijo z logističnimi informacijskimi sistemi – celovitimi upravljavskimi informacijskimi sistemi, njihovim uvajanjem in konfiguracijo in s koncepti proizvodnih izvršnih sistemov ter transakcijskih sistemov za vodenje in nadzor ter procesno-krmilnih sistemov.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Gumzej Roman

Asistent: asist. dr. Rupnik Bojan

Obveznosti študenta

Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu. Seminarska naloga (50%), ustni izpit (50%).

Mednarodni modul

Opis predmeta

Opredelitev mednarodne logistike
Makroekonomske osnove mednarodnega logističnega poslovanja
Osnove mednarodne trgovine
Incoterms
Mednarodna logistična infrastruktura
Mednarodni transport
Trendi v mednarodni  logistiki

Podrobnosti

Izvajalec: prof. dr. Rosi Bojan

Asistent: doc. dr. Sternad Marjan

Obveznosti študenta

Pisni izpit (70%), vaje (10%) , zagovor seminarske naloge (20%). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.

Opis predmeta

Pri predmetu Logistični centri MAG študenti spoznajo pomen organiziranja logističnih deležnikov v širšem kontekstu, osnovne značilnosti logističnih centrov ter njihove specifične izpeljanke. Nato se srečajo z vprašanji kako, kje, zakaj in koliko logističnih centrov neka regija potrebuje. Spoznajo tudi načela lociranja in upravljanja logističnih centrov ter strateške in organizacijske probleme, ki se pojavljajo pri načrtovanju in delovanju logističnih centrov. Vzporedno s podajanjem teoretičnega znanja na avditornih vajah študentje znanje aplicirajo na praktičen primer načrtovanja logističnega ali distribucijskega centra v realnem okolju.

 

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Topolšek Darja

Asistent: asist. Grofelnik Igor

Obveznosti študenta

Pisni izpit (50%) , raziskovalno delo (50%). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.

Opis predmeta

V času globalizacije, času povezovanja slovenskega trga s tujimi, venomer prihaja do stika med posameznimi kulturami. Potrebno se je zavedati, da kulturološke značilnosti, prej kot ekonomske lahko naredijo razliko v uspešnosti organizacije, predvsem zaradi kulturne raznolikosti ali pa konfliktnih vrednot.

Pri predmetu se boste seznanili z osnovnim pojmom komuniciranja in komunikacijskimi procesi ter kako komunicirati v stiku z drugimi kulturami. Seznanili se boste s komunikacijskimi procesi v organizaciji in strateškimi vidiki oblikovanja komunikacijskih procesov v organizaciji, načini in metodami komuniciranja ter oblikovanja in posredovanja sporočil, komuniciranjem s poslovnimi partnerji, pogajanji, predstavitvami, kulturološkimi razlikami v mednarodnih poslovnih stikih, lobiranjem, poslovnim bontonom, kulturo in etiko v komuniciranju ter posebnostmi posameznih civilizacijskih in kulturnih entitet.

Zaradi čedalje večjega povezovanja s tujimi trgi in potrebe po poznavanju poslovnega in prav tako neformalnega komuniciranja z drugimi kulturami, predstavlja ta predmet velik doprinos ter konkurenčno prednost za vas ob vstopu in delovanju na trgu dela.

Podrobnosti

Izvajalec: doc. dr. Mlaker Kač Sonja

Asistent: doc. dr. Mlaker Kač Sonja

Obveznosti študenta

Aktivno sodelovanje in predstavitev krajše naloge (40%), pisni izpit (60%). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.

Poletni semester

MD
ECTS 15

Opis predmeta

Ovitek.
Notranja naslovna stran
Izjava kandidata o avtorstvu magistrskega dela
Zahvala
Povzetek magistrskega dela v slovenskem in tujem (angleškem, nemškem) jeziku in ključne besede
Pregled vsebine – kazalo
Pregled slik – kazalo.
Pregled tabel – kazalo.
Pregled prilog – kazalo.
Uvod.
Teoretične osnove.
Praktični (problemski) del magistrskega dela.
Prispevek magistrskega dela k stroki
Zaključek.
Literatura in viri.
Priloge (po potrebi).
Pojmovnik (po potrebi).
Kratice in akronimi (po potrebi).

Podrobnosti

Obveznosti študenta

Magistrsko delo (80%), zagovor magistrskega dela (20%).

Opis predmeta

Študent, ki se je že priključil k raziskovalnemu delu v enem izmed laboratorijev, v okviru predmeta Uvod v znanstveno raziskovanje, pod mentorstvom visokošolskih učiteljev, asistentov ali raziskovalcev v laboratoriju, nadaljuje delo pri izbranem znanstveno raziskovalnem projektu. Odvisno od izbrane tematike in metod dela, spoznajo in poglobijo znanje znanstvenega dela. Teoretično znanje pridobljeno v 1. in 2. letniku uporabijo konkretno na zastavljenem logističnem problemu, ki je pri predmetu.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Kramberger Tomaž

Obveznosti študenta

Ocena članka (70%), javna predstavitev (30%).

Opis predmeta

Predmet Principi modeliranja v logistiki obravnava področje teorije grafov in njihovih aplikacij v logistiki. Teorija grafov sodi v področje diskretne matematike, katere ideje se v logistiki pogosto uporabljajo za reševanje realnih problemov, predvsem s področja operacijskih raziskav. V okviru predmeta se najprej predstavijo osnovni pojmi, definicije in primeri uporabe grafov.  Sledi predstavitev Eulerjevih in Hamiltonovih grafov, ponazoritve z drevesi, ter optimizacije nad njimi. Aplikacije teorije grafov so vezane na reševanje najrazličnejših problemov, od problema najkrajše poti, maksimalnega pretoka, trgovskega potnika, lokacijskega problema in drugih. Študent je pri predmetu soočen s problemom optimizacije v logističnem omrežju, kjer se izrazi samoiniciativnost in izvirnost razmišljanja posameznika. Na osnovi analitičnega proučevanja problema, sistematičnega pristopa k reševanju, ter konstruktivne analize dobljenih rezultatov je študent sposoben učinkovitega reševanja konkretnih logističnih problemov.

Podrobnosti

Izvajalec: izr. prof. dr. Dragan Dejan

Asistent: asist. Vizinger Tea

Obveznosti študenta

Opravljen seminar (30%), pisni izpit (40%), ustni izpit (30%). Opravljene obveznosti e-predavanj in e-vaj so pogoj za pristop k izpitu.