Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU iz Ljubljane je izdal monografijo z naslovom Digitalni podatki. Knjiga je že 13. v zbirki GIS v Sloveniji, njen namen pa je predstaviti najrazličnejša spoznanja raziskovalcev v svetu geografskih informacijskih sistemov (GIS) na območju Slovenije v zadnjih letih.
Na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru so avtorji Klemen Prah, Gregor Štrubelj, Bojan Rupnik, Tomaž Kramberger in Dejan Dragan za knjigo napisali prispevek z naslovom GIS pri študiju in raziskovalnem delu v logistiki. GIS-i so računalniško podprti sistemi za zajemanje, shranjevanje, obdelavo, upravljanje, analiziranje in prikazovanje prostorskih podatkov.
S soavtorjem prispevka in strokovnjakom za GIS na naši fakulteti doc. dr. Klemnom Prahom smo se pogovarjali o tem, kakšen je pomen GIS-ov v logistiki: “V logistiki imajo GIS-i specifičen pomen, saj z njimi rešujemo lokacijske in optimizacijske probleme. Primeri takšnih problemov so: optimizacija zimskega vzdrževanja cest, optimizacija šolskih prevozov, modeliranje pristaniških zaledij itd. Osnovo reševanja teh problemov predstavlja mrežna podatkovna baza, ki se nanaša na transportno omrežje. Študenti se dela z GIS-i učijo na vseh stopnjah študija, pri čemer velja izpostaviti kontinuiteto geo-informacijskih vsebin. To pomeni, da študenti osnovna znanja GIS, ki jih pridobijo na visokošolskem in univerzitetnem programu, smiselno nadgradijo na magistrskem programu z znanji o transportnih omrežjih“.
Digitalni podatki so eden izmed osnovnih stebrov geografskih informacijskih sistemov, zato je v knjigi prikazano, kakšne so možnosti njihove uporabe. V zadnjem obdobju je predvsem lidarsko snemanje povzročilo razmah zelo natančnih in raznovrstnih analiz. V knjigi so nazorno prikazani rezultati projektov in izsledki raziskav s področij, kot so: geografija, hidrologija, varovanje pred naravnimi nesrečami, arheologija, promet, poselitev, daljinsko zaznavanje in druga. Bralec bo v knjigi našel nekatere novosti v uporabnosti GIS-ov, hkrati pa se bo lahko seznanil tudi z zanimivi rezultati raziskovalnega dela na številnih področjih.
Elektronska različica knjige je brezplačno na voljo na spletnem naslovu http://giam.zrc-sazu.si/sites/default/files/978-961-254-929-9.pdf.