Spoštovane študentke in študenti,
v okviru 2. Javnega razpisa za sofinanciranje projektov “Po kreativni poti do praktičnega znanja 2” vabimo študente/študentke visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika, univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov ter magistrskega študijskega programa Logistika sistemov za sodelovanje na projektih. S pomočjo pedagoških mentorjev Fakultete za logistiko ter mentorjev iz gospodarskih družb boste v okviru projektnih aktivnosti, ki bodo potekale kot dopolnitev rednega učnega procesa, razvijali inovativnost, kreativno razmišljanje ter druge kompetence, ki vam bodo omogočile lažji prehod iz izobraževanja v zaposlitev. Del projektnih aktivnosti boste opravili v gospodarski družbi.
Določilo razpisa, v okviru katerega se bodo izvajali projekti, pravi, da morate biti sodelujoči študenti/študentke v času izvajanja projekta, vpisani v javno veljavni študijski program v Republiki Sloveniji ter ne smete biti v delovnem razmerju, samozaposleni, prijavljeni na Zavodu RS za zaposlovanje v evidenci brezposelnih oseb ali samostojni podjetniki.
Predvidena denarna spodbuda študentu/študentki: 9 EUR bruto/uro, največ 40 ur/mesec (največ 360 EUR bruto/mesec).
Fakulteta za logistiko bo v okviru navedenega razpisa izvajala 12 projektov, opise katerih najdete spodaj.
Vaše prijave z zadevo »Po kreativni poti do praktičnega znanja 2« z navedbo kontaktnih podatkov (ime in priimek, vpisna številka in telefonska številka), letnik, študijski program ter zaporedno številko projekta ali ime projekta pošljite na naslov: iris.pregarc@fl.uni-mb.si do vključno 27.2.2015 do 10. ure.
Prijava še ne zagotavlja sodelovanja v projektu. Naknadno bo izveden izbirni postopek ter določena merila za izbiro študentov.
SEZNAM PROJEKTOV
1. Izdelava modela za prikaz delovanja APS sistema na testnih podatkih obravnavanega podjetja
Mentor FL: viš. pred. mag. Brigita Gajšek, pred. Uroš Kramar
Gospodarska družba: INEA – Informatizacija, energetika, avtomatizacija d.o.o.
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Gospodarska zbornica Slovenije
Predvideni cilji projekta:
Cilji bodo realizirani v obliki: modela za prikaz delovanja APS sistema na testnih podatkih izbranega podjetja, izpopolnjenega obstoječega modela izračuna ROI za projekte uvajanja APS z dodanimi še neupoštevanimi vidiki, prenovljenega pristopa k projektom seznanjanja podjetij strank s koristmi, ki bi jih pridobili z uvedbo naprednega sistema planiranja, gradiva za diseminacijo rezultatov članom GZS. Delni cilji projekta bodo: Spoznavanje Preactor-ja; spoznavanje podjetja stranke; priprava posnetka stanja obstoječega planiranja in terminiranja v podjetju; definiranje prednosti/slabosti uvedbe Preactor-ja v okolje opazovanega podjetja; izdelava kritične analize; določitev manjkajočih podatkov za uvedbo APS in premostitve za opaženo stanje; določitev priložnosti za izboljšave v organizaciji in izvedbi seznanjanja podjetij strank s koristmi naprednega sistema planiranja. Študentje bodo pridobili nove kompetence, fakultete se bodo povezale, GZS bo pridobila osnovo za zpolnjevanje poslanstva.
Študenti: K sodelovanju vabimo 4 študente/študentke vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
2. Dodajanje novih prodajnih poti in uvedba nove tehnologije označevanja pošiljk
Mentor FL: viš. pred. mag. Brigita Gajšek
Gospodarska družba: Reca d.o.o.
Predvideni cilji projekta:
- določiti eno ali več za podjetje Reca primernih prodajnih poti;
- definirati model enotne logistične platforme za podporo prodajnim in marketinškim aktivnostim;
- pripraviti projekt dodajanja prodajnih poti (ene ali več) obstoječemu načinu trženja in uvedbe novega načina označevanja pošiljk;
- pridobitev novih znanj s strani študentov;
- povezati se med fakultetami in ustvariti močan temelj bodočemu sodelovanju.
Študenti: K sodelovanju vabimo 1 študenta/študentko vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov«, 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov« in 1 študenta/študentko vseh letnikov visokošolskega študijskega programa »Gospodarska in tehniška logistika«.
3. Možnosti integracije tehnologije eye tracking v ocenjevanje cestne prometne varnosti
Mentor FL: doc. dr. Darja Topolšek
Gospodarska družba: Oculus, d.o.o
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Združenje šoferjev in avtomehanikov Celje (ZŠAM)
Predvideni cilji projekta:
- seznanitev študentov s potekom projektno vodenega dela;
- vzpostavitev skupinskega dela med člani različnih hierarhičnih skupin in znotraj teh skupin;
- seznanitev študentov s pogoji uporabe sodobnih tehnologij pri delu na področju logističnih raziskav in praktičnih aplikacij;
- seznanitev študentov s terenskim delom, meritvami.
Vsebinski cilji so:
- izvedba meritev fokusa voznika v različnih okoljih, na različnih površinah, spremljanje motenj (reklame) pri vožnji;
- analiza meritev iz prometnega okolja;
- ugotavljanje vpliva različnih dejavnikov med vožnjo na zbranost voznika in njegovo vedenje med vožnjo;
- izdelava poročila o raziskavi s poudarkom na uporabni vrednosti izsledkov za več skupin deležnikov: načrtovalce infrastrukture, upravljalce infrastrukture, oglaševalska podjetja…
Študenti: K sodelovanju vabimo 3 študente/študentke vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov«, 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov visokošolskega študijskega programa »Gospodarska in tehniška logistika«.
4. Optimizacija agilne oskrbovalne verige telekomunikacijske opreme
Mentor FL: pred. mag. Marjan Sternad, izr. prof. dr. Borut Jereb
Gospodarska družba: AMIS družba za telekomunikacije d.o.o.
Predvideni cilji projekta: Cilji projekta so strukturirani glede na posamezne faze projekta. V začetni fazi je cilj analizirati obstoječe stanje, ki zajema:
- analizo zalog v skladišču podjetja Amis,
- analizo obstoječih transportnih poti,
- statistično analizo povpraševanja,
- primerjavo posameznih dobaviteljev,
- analizo obstoječih podatkovnih baz, poslovnih entitet, aplikacij, tehnologij, sistemov in aplikacijskih vmesnikov, ki se trenutno uporabljajo v podjetju Amis za informacijsko podporo v procesu nabave telekomunikacijske opreme.
Cilj druge faze je predstaviti in primerjati različne modele upravljanja zalog in napovedi povpraševanja. Predstavljene bodo tudi prednosti in slabosti posameznih modelov in njihovi vplivi na poslovanje podjetja. Obenem bodo v drugi fazi predstavljene možnosti integracije in nadgradnje obstoječih informacijskih rešitev z rešitvami poslovnih partnerjev . Cilj tretje faze je izdelava prototipa modela naročanja, ki temelji na izbranem modelu upravljanja zalog in povpraševanja.
Študenti: K sodelovanju vabimo 2 študenta/študentki vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 1 študenta/študentko vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
5. Izboljšanje kontrole montažnih storitev v podjetju Emitt d.o.o.
Mentor FL: red. prof. dr. Vojko Potočan
Gospodarska družba: Emitt trgovina in storitve d.o.o.
Predvideni cilji projekta: Namen projekta je oblikovati celovito kontrolo montaže, ki bo vključevala in združevala količinski, vrednostni, časovni in kakovostni vidik obravnave montaže, za zagotavljanje večje usklajenosti izvedbe, znižanja stroškov in povečanja kakovosti del. V tem okvirju so pomembnejši cilji predvsem: (1) kritična analiza značilnosti in poteka montažnih del (tj. materialnih, delovnih in transportnih tokov); (2) kritična analiza in identifikacija vzrokov za nastanek problemov v kontroli montaže; (3) kritična analiza izvedbenega, vrednostnega, kakovostnega in časovnega vidika kontrole montaže; (4) oblikovanje predlogov za oblikovanje celovite kontrole montaže; (5) oblikovanje potrebne tehnične in delovne dokumentacije za izvedbo montaže in njene kontrole; (6) testna uvedba predlaganih rešitev in spremljanje uvedbe. Pomembna cilja sta tudi razvijanje in pridobivanje generičnih in poklicno-specifičnih kompetenc študentov s področja zagotavljanja kakovosti pri izvajanju storitev ter seznanitev študentov.
Študenti: K sodelovanju vabimo 1 študenta/študentko vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
6. Inovativni pristopi pri organizaciji oskrbovalne verige
Mentor FL: asist. dr. Sonja Mlaker Kač
Gospodarska družba: ROBOTEH avtomatizacija in robotizacija d.o.o.
Predvideni cilji projekta:
- prepoznati partnerje, s katerimi podjetje sodeluje v oskrbovalni verigi,
- določiti pozicijo posameznemu podjetju v oskrbovalni verigi, grajeni okoli organizacije Roboteh d.o.o.,
- prepoznati in jasno definirati ekonomske, družboslovne (sociološke in psihološke), informacijske in tehnološke dejavnike, ki vplivajo na pozicijo in moč, ki jo posamezen partner ima v oskrbovalni verigi in v odnosu s podjetjem Roboteh d.o.o.,
- izrisati zemljevid partnerstev za oskrbovalno verigo, ki je oblikovana okoli organizacije Roboteh d.o.o.,
- poiskati strategije za čim boljše delovanje s posameznim partnerjem v oskrbovalni verigi in doseganje kolaborativnih odnosov z namenom doseganja konkurenčne prednosti,
- oblikovati inovativno in za podjetje Roboteh d.o.o. najbolj optimalno različico sodelovanja s partnerji v oskrbovalnih verigah.
Študenti: K sodelovanju vabimo 2 študenta/študentki vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov«, 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov visokošolskega študijskega programa »Gospodarska in tehniška logistika«.
7. Inovativna idejna zasnova modularnega LED svetila za uporabo v notranjih prostorih
Mentor FL: izr. prof. dr. Tone Lerher, viš. pred. mag. Brigita Gajšek
Gospodarska družba: ISKRA-RELEJI tovarna relejev d.d.
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Občina Makole
Predvideni cilji projekta: Primarni cilj projekta je, ob vpetosti študentov v realno okolje, kjer bodo delovali v timu, poiskati inovativno idejno zasnovo LED svetila, ki bo s svojo prilagodljivostjo (modularnostjo) primerno za uporabo v širokem spektru prostorov. V Občini Makole bodo raziskane potrebe osvetlitve posameznih prostorov in določeni robne pogoje, ki jim bo svetilo moralo zadostiti. Raziskalo se bo vpliv osvetlitve na človeka (medicina dela). Na podlagi tega se bo definiralo funkcijsko strukturo svetila. Z inovativnimi pristopi bomo poiskali ustrezne rešitve za posamezne delne funkcije svetila, kot so modularnost, regulacija, hlajenje in podobno. Določilo se bo idejne rešitve za reguliranje (zagotavljanje) “svetlobne klime”. Pri razvoju izdelka bo upoštevan tudi logistični vidik, da bo mogoče optimalno izkoristili logistične vire. Nenazadnje je pomemben cilj projekta tudi pridobivanje strokovnih kompetenc, s katerimi se bodo študenti lažje vključili v realno delovno okolje po koncu študija.
Študenti: K sodelovanju vabimo 4 študente/študentke vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov«.
8. Način uvedbe pametnih števcev za odčitavanje dejanske porabe pitne vode
Mentor FL: izr. prof. dr. Borut Jereb
Gospodarska družba: Mariborski vodovod javno podjetje d.d.
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Celjski mladinski center, javni zavod za mladinsko kulturo, izobraževanje, informiranje in šport (Zavod CMLC).
Predvideni cilji projekta: Primarni cilj projekta je vpetost študentov različnih področij v realno okolje, t.j. konkreten problem izbranega podjetja. Preko inovativnih pristopov, ki jih bodo morali ubrati zaradi omejenosti sredstev (tehnoloških, predvsem pa finančnih) bodo poleg delovno-specifičnih kompetenc pridobili tudi precej generičnih, ter se naučili komunicirati z javnostjo. Cilj podjetja v tem projektu predstavlja korekten in poslovni odnos do odjemalcev ter doseganje “WIN-WIN” odnosa med vsemi sodelujočimi v poslovnem procesu na ta način, da vsak porabnik mesečno plačuje stroške dejanske porabe, preko tega cilja pa bi se odkrile tudi napake oziroma nedopustna odstopanja porabe, kar bi omogočalo ugotavljanje mest vodnih izgub. Upravljanje vodnih izgub bi tako bilo naslednji projekt podjetja, ki bi ga lahko načrtovali skupaj s študenti in visokošolskim zavodom. Visokošolski zavod bi s sodelovanjem v projektu pridobil poleg koordinatorskih in vodstvenih kompetenc tudi bolj tesne stike z gospodarstvom.
Študenti: K sodelovanju vabimo 1 študenta/študentko vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov«, 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov visokošolskega študijskega programa »Gospodarska in tehniška logistika«.
9. Distribucija lokalne pridelane hrane od vrat do vrat
Mentor FL: izr. prof. dr. Andrej Lisec
Gospodarska družba: Gostilna in trgovina Repovž, Jože Repovž s.p.
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Kmečka zadruga Sevnica z.o.o.
Predvideni cilji projekta:
- C1: Izvesti pregled trenutnega stanja distribucije lokalno pridelane hrane od vrat do vrat na makro in mikro ravni.
- C2: Povečanje transparentnosti sistema ravnanja z lokalno predelano hrano na mikro ravni (primer: občina Sevnica).
- C3: Pregled fizično-operativnega vidika.
- C4: Zasnova modela, ki bi bil podlaga za alociranje stroškov.
- C5: Izdelava kritične analize obstoječega stanja.
- C6: Priprava ovrednotenih (ene ali več) možnih rešitev.
- C7: Predstavitev rešitev ter promocija projekta.
- C8: Podpora in svetovanje pri implementaciji rešitev.
Študenti: K sodelovanju vabimo 2 študenta/študentki vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
10. Izboljšava polnjenja polic z uporabo Shelf ready embalaže
Mentor FL: izr. prof. dr. Andrej Lisec
Gospodarska družba: Gostilna in trgovina Repovž, Jože Repovž s.p.
Organizacija z gospodarskega ali družbenega področja: Kmečka zadruga Sevnica z.o.o.
Predvideni cilji projekta:
- C1: Izvesti pregled trenutnega stanja embaliranja ter polnjenja polic.
- C2: Povečanje transparentnosti sistema ravnanja z embalažo.
- C3: Pregled fizično-operativnega vidika.
- C4: Zasnova modela, ki bi bil podlaga za alociranje stroškov.
- C5: Izdelava kritične analize obstoječega stanja.
- C6: Priprava ovrednotenih (ene ali več) možnih rešitev.
Študenti: K sodelovanju vabimo 3 študente/študentke vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
11. Ozelenitev voznega parka v podjetju Avtosteklo d.o.o.
Mentor FL: doc. dr. Matjaž Knez, asist. dr. Matevž Obrecht
Gospodarska družba: AVTOSTEKLO Menjava, popravilo in trgovina s steklom za motorna vozila in druge storitve d.o.o
Predvideni cilji projekta:
Izvedbeni cilji so:
- seznanitev študentov s potekom projektno vodenega dela;
- vzpostavitev skupinskega dela med člani različnih hierarhičnih skupin in znotraj teh skupin;
- seznanitev študentov s pogoji uporabe sodobnih tehnologij pri delu na področju logističnih raziskav in praktičnih aplikacij;
- seznanitev študentov s terenskim delom, meritvami; • seznanitev študentov s podjetjem in njihovim voznim parkom.
Vsebinski cilji so:
- izvesti pregled trenutnega stanja voznega parka;
- izvesti meritve in analize realnih voznih ciklov voznega parka;
- izdelava kritične analize obstoječega stanja;
- izdelava primerjalne analize (nadomestitev klasičnih vozil z alternativnimi tehnologijami);
- izdelava poročila o raziskavi s poudarkom vidikih trajnostnega razvoja.
Študenti: K sodelovanju vabimo 1 študenta/študentko vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 3 študente/študentke vseh letnikov univerzitetnega študijskega programa »Logistika sistemov«.
12. Izboljšanje organiziranosti izvajanja storitev v podjetju EMITT
Mentor FL: doc. dr. Zlatko Nedelko
Gospodarska družba: Emitt trgovina in storitve d.o.o.
Predvideni cilji projekta:
- Opredelitev poteka, značilnosti in izvajanja storitev elektroinštalacij in ogrevalne tehnike,
- Kompleksna analiza organizacije izvajanja storitev (tj. organizacijska, kakovostna, stroškovna) in logistike izvajanja storitev (tj. materialnih, delovnih in transportnih tokov); opredelitev vzrokov za zastoje pri izvajanju storitev,
- Opredelitev vloge funkcionalnih področij za pravočasno preskrbo potrebnega materiala/opreme za izvajanje storitev ter kritična analiza,
- Oblikovanje predlogov in sprememb za prenovo logističnih tokov pri izvedbi storitev za izboljšanje njihove ustreznosti (organizacijske, kakovostne, stroškovne) in zanesljivosti (tj. lokacijske in časovne) ter izboljšanje poteka materialnih, delovnih in transportnih tokov pri izvajanju storitev; ocenitev učinkov uvedbe predloga,
- Razvijanje in pridobivanje generičnih in poklicno-specifičnih kompetenc študentov s področja organizacije dela, sinhronizacije dela in logističnih tokov ter uporaba spoznanj pri poučevanju.
Študenti: K sodelovanju vabimo 2 študenta/študentki vseh letnikov magistrskega študijskega programa »Logistika sistemov« in 2 študenta/študentki vseh letnikov visokošolskega študijskega programa »Gospodarska in tehniška logistika«.